top of page

Blog

A pattanások lehetséges okai

A pattanások lehetséges okai




Amikor 2014 végén elkezdtek kijönni a pattanások, 25 évesen, nem gondoltam volna, hogy évekig abban fogok szenvedni és ennyi mindent kell tennem érte.

Sajnos 2015 közepére minden egyes pórusom tele volt miteszerrel. Az első túra a kozmetikusnál gyötrelmes volt és napokig lila foltos volt az arcom. Nem azért mert nem értett hozzá, hanem mert annyira rossz volt a helyzet. Akármit csináltam, nem segített. Teljesen kétségbe voltam esve, attól féltem, hogy a bőröm a felismerhetetlenségig fog roncsolódni a mitesszerektől való megszabadulás folyamán.


Ez ösztönzött arra, hogy alaposan megvizsgáljam a témát. A legtöbben azt gondolják, hogy a pattanások a börápolás hiányosságai miatt alakulnak ki legfőképpen. Habár ez is szerepet játszik, vannak ennél sokkal fontosabb tényezők.


Az orvosok leggyakrabban fogamzásgátlót írnak fel a lányoknak és ezzel el van intézve. Viszont a fogamzásgátlók hosszú távon káros hatással vannak mind a májra, mind a hormonrendszerre.


Számomra a fogamzásgátló szóba sem jöhetett, így maradt a kutatás meg a tapasztalatszerzés...ami évekig eltartott, viszont hála Istennek, sikerült sok dologra fény deríteni.


A pattanások lehetséges okai:

  1. Emésztési zavarok

  2. Bélflóra egyensúlyzavarok

  3. Étrend

  4. Májműködés csökkenése

  5. Hormonzavarok

  6. Paraziták

  7. Stressz




1. Emésztési zavarok


Sok ember szenved gyomorsav hiányában. Ha nincs elég gyomorsav, akkor a bevitt táplálék nem tud rendesen felszívódni, vitaminhiány is felléphet a szervezetben emiatt.


A gyömbér és citromlé fogyasztása, valamint a stressz csökkentése ajánlott ilyen esetben.

Evér után fél vagy egy egész citrom leve segíthet kipótolni a gyomorsavat.


2. Bélflóra


A bélben minden szakasznak megvan a természetes baktérium egyensúlya, ami azt jelenti, hogy szakaszonként változhat milyen baktériumból mennyi van jelen.


SIBO esetén valamelyik szakaszon olyan baktériumok jelennek meg, amelyek nem tartoznak oda, habár másik szakaszon természetesen előfordulnak. Ez főleg a vékonybélben szokott előfordulni.


Diszbiózis esetén a "rossz" és "jó" baktériumok közötti egyensúly bomlik meg.


3. Étrend


A finomított ételek túlzott fogyasztása kihatással van a bőr állapotára is. A fehér cukor, zsírok, margarinok (nagyon károsak a májra), valamint a gyorséttermi étkezés könnyen előidézhet pattanásokat.


Minél több nyers zöldség, gyümölcs, és teljesértékű étel fogyasztása ajánlott.


4. Májműködés csökkenése


Sajnos napjainkban mindenféle vegyi anyaggal találkozunk az élet minden területén. A levegő, víz, étel, és minden bennük lévő szennyező anyag a szervezetbe kerülve a májon keresztül fog menni, ezért nagyon fontos a jó májműködés elősegítése.


A máriatövis, grépfrut, zeller, gyermekláncfű mind nagyon jók erre a célra.


5. Hormonzavarok


Rengeteg nő és férfi szenved hormonális egyensúlyzavarokban. Az ösztrogén dominancia az egyik legelterjedtebb formája ennek. A Xenoösztrogének (ösztrogénszerű anyagok) felhatlmozódnak a zsírsejtekben és a szervezet nagyon nehezen tud tőlük megszabadulni. Egyik fontos terület a májtisztítás, mivel a máj nagy szerepet játszik a hormonegyensúly megtartásában, a másik a teák és étrendkiegészítők, amelyek képesek befolyásolni ezt a kényes egyensúlyt.


A palástfű tea, cickafark, barátcserje, csalán, és a méhpempő a legjobbak a hormonegyensúly kialakítására.


A másik hormon, ami szintén problémát okozhat, az a tesztoszteron aktív formája, a DHT. A DHT csökkentésére a zöld tea a legjobb.


6. Paraziták


Rengeteg fajta parazita létezik, nemcsak azok, amikre bevizsgálják a húsokat és egyéb termékeket. Ami a legveszélyesebb ilyen szempontból, az a nyers hús. 1 négyzetcentiméter nyers halban akár több, mint 2000 féreglárva található.


Mindenképpen fontos a nyers húsok kerülése, valamint a féreghajtó ételek fogyasztása mint például a nyers fokhagyma, szegfűszeg. Természetes féreghajtó keverékek is vannak a piacon a főbb összetevőik a feketedió tinktúra, szegfűszeg, fehér üröm, stb...


Ezen a területen nem rendelkezem elég ismerettel, hogy tanácsot adjak, ajánlatos megkérdezni a szakembereket.


7. Stressz


A kortizol vagyis a stressz hormon képes a többi hormon egyensúlyának felborítására. Szerencsére az adaptogének sikeresek képesek csökkenteni a kortizol szintet.


Ilyenek az ashwagandha, rhodiola, reishi (codryceps).


Remélem ez segít valamennyire eloszlatni a pattanások kialakulását övező rejtélyt! Szép napot! <3







Comentarios


Featured Posts
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
bottom of page